Skab hæklede blomster og fejring af Pippi Langstrømpe på Borup Bibliotek

dato

Tag børnene med til Borup Bibliotek lørdag den 24. maj 2025, kl. 10:00, hvor biblioteket bliver fyldt med hæklede blomster. Deltag i en dag med kreative aktiviteter, historiefortælling og fejring af Pippi Langstrømpes 80-års fødselsdag.

Borup Bibliotek inviterer børn til en dag fyldt med kreativitet og leg. Med garn og hæklenåle til rådighed, kan alle interesserede børn være med til at skabe smukke hæklede blomster og dekorere biblioteket.

Majlørdage for børn

Foråret fejres i stor stil på Borup Bibliotek, hvor der vil være fortællinger, lege og quizzer for børnene. Dette er en fantastisk mulighed for at lade børnene dykke ned i bøgernes verden og deltage i sjove aktiviteter.

Fejring af Pippi Langstrømpe

Derudover markerer biblioteket Pippi Langstrømpes 80-års fødselsdag. Pippi, verdens sejeste pige, bliver fejret med aktiviteter og historier, der hylder hendes eventyr og mod.

Ingen billet er nødvendig for at deltage. Så tag børnene med til en dag fyldt med kreativitet, leg og fejring.

Praktisk Information
Dato: Lørdag 24. maj 2025
Tid: Kl. 10:00
Sted: Borup Bibliotek, Parkvej 2, 4140 Borup
Entré: Gratis deltagelse, ingen billet nødvendig



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut